سرمربی تیم‌ملی بسکتبال گفت: مهم این بود که تیم ملی به جام جهانی صعود کرد و باید از این قضیه برای پرورش جوانان خوشحال باشیم.

گفت‌وگوی فارس با سرمربی تیم‌ملی بسکتبال از صعود، نتایج ضعیف و تمدید قرارداد/ ارمغانی: مهم این است که جهانی شدیم

سعید ارمغانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی همایش ncss، در مورد عملکرد تیم ملی بسکتبال در پنجره آخر انتخابی جام جهانی 2023 اظهار داشت: خیلی خوشحالم که تیم ملی به جام جهانی صعود کرد. شرایط خاصی به وجود آمد، اما مهم این است که راهی جام جهانی شدیم. شرایطی در تیم ملی به وجود آمد و تا حدودی جوانگرایی شد و  فکر می‌کنم این صعود فرصت خیلی خوبی است که طبق یک برنامه منظم کار با جوانان را ادامه دهیم و آنها را در مسابقات تدارکاتی آزمایش کنیم. * صعود به جام جهانی از دل 12 بازی بیرون آمد وی ادامه داد: صعود به جام جهانی از دل 12 بازی به دست آمد. مربیان قبل از من هم بودند و چه مثبت و چه منفی نتایجی را کسب کردند و ما حصل این مسابقات باعث شد که تیم ایران جهانی شود. با شرایطی که الان بسکتبال ایران دارد باید از این قضیه خوشحال باشیم و نهایت استفاده را ببریم و جوانان را تقویت کنیم. * اینکه در نیمه دوم بازی‌ها خوب نبودیم دو دلیل اصلی داشت سرمربی تیم ملی بسکتبال در مورد اینکه گفته می‌شد تیم ملی در نیمه دوم هر دو مسابقه مقابل ژاپن و چین عملکرد خوبی نداشت، گفت: این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از دلایل این می‌تواند باشد که خیلی دست‌مان برای استفاده از بازیکنان نسبت به ژاپن و چین باز نبود. اگر زمان بازی بازیکنان هر دو تیم را نگاه کنید متوجه می‌شوید که دقایق حضور بازیکنان کلیدی ما در زمین بیشتر از آنها بود. مسلما این موضوع باعث خستگی نفرات ما می‌شود و نمی‌توانند آنچنان که باید موثر باشند. یک دلیل دیگر اینکه بازیکنان ما در لیگ ایران آنقدر تهاجمی بازی نمی‌کنند. شما دیدید که مقابل ژاپن و چین 40 دقیقه بازی تهاجمی و فشار روی توپ زیاد بود. این موضوع باعث می‌شود چون بازیکنان ما به این شیوه بازی عادت ندارند بعد از مدتی کار آیی شان پایین بیاید.  وی ادامه داد: شاید این اتفاق دلایل دیگری هم داشته باشد، اما الان اینها مهمترین دلایل هستند که می‌توان به آنها اشاره کرد. اگر در راه جام جهانی هرچه بازی‌های تدارکاتی بیشتری داشته باشیم، بازیکنان به این نوع بسکتبال بیشتر عادت و یاد می‌گیرند که چطور هجومی بازی کرده و فشار دفاعی را کنترل کنند.

* آرن کارش را به عنوان کاپیتان به خوبی انجام داد ارمغانی در مورد اینکه آرن داودی، بازیکنی که خداحافظی کرده بود را برای این دو مسابقه انتخاب کردید، اما فرصت کمی برای بازی به او دادید، گفت: آرن خیلی به ما کمک کرد و فوق العاده بود و به عنوان رهبر به خوبی تیم را جمع کرد. خوشبختانه جو خوبی در تیم ملی بود و همه به هم کمک کردند. فکر می‌کنم وظیفه کاپیتان در درجه اول این است که نقش خود را در کار تیمی به خوبی اجرا کند. در این دو بازی سخت آرن به خوبی بچه‌ها را جمع کرد. در بازی با ژاپن فرصت کمی به او رسید و مقابل چین هم با توجه به اینکه نفرات هم پستی آرن کار خود را به خوبی انجام دادند، نتوانستیم از او استفاده کنیم. روز اول هم که با این بازیکن صحبت کردم توافق ما این بود که به نفرات جوانتر کمک و تیم را جمع کند که به نظر من او کارش را به نحو احسن انجام داد.

* قراردادم به این شکل بود که اگر تیم جهانی شد، تا پایان جام‌جهانی تمدید شود سرمربی تیم ملی بسکتبال در مورد اینکه قرارداد او به چه شکل است، عنوان کرد: قراردادم به این شکل بوده که اگر تیم به جام جهانی برود، قراردادم تا پایان جام جهانی تمدید می‌شود، اما به داوری، رئیس فدراسیون گفتم در نهایت افتخار در کنار تیم ملی باشم و کار را ادامه دهم، اما در نهایت تصمیم با فدراسیون است و باید دید ادامه کار چطور خواهد شد. وی در مورد اینکه برای ادامه همکاری صحبتی داشتید یا خیر، گفت: بعد از بازی با چین صحبت کوتاهی را با داوری داشتیم و قرار شد بعد از بازگشت به ایران و تشکیل هیات رئیسه در این خصوص صحبت و تصمیم گیری کنند. * در این مدت که حضور داشتم تیم ملی پیشرفت زیادی داشت ارمغانی در خصوص اینکه آیا در این مدت از عملکرد خودتان راضی بودید یا خیر، تصریح کرد: در این چند ماهی که با تیم کار کردم و زمانی که داشتیم پیشرفت قابل توجهی تیم داشت و مسلما زمان بیشتری احتیاج داریم که جوانانی که الان به تیم تزریق شدند را پایدار کنیم تا با کسب تجربه بتوانند آن نوع بسکتبالی که در دنیا بازی می‌شود را در زمین پیاده کنند. این تنها به ما باز نمی‌گردد و باید در کل کشور و بدون توجه به اینکه مربی تیم ملی چه کسی است پیاده شود.

*جوانان با استعدادی داریم و به آینده خوشبینم/ باید نیمه پُر لیوان را ببینیم سرمربی تیم ملی در پایان تاکید کرد: ما در مجموع همکاری خوبی با هم داشتیم و تیم در این 6 ماه از جهات مختلف پیشرفت کرده و به این موضوع هم واقف هستیم که هنوز جای کار زیادی دارد. البته این طبیعی است که در مسیر پیشرفت همیشه احتیاج  به دو فاکتور زمان و کار داشته باشید. ما جوانان با استعدادی داریم و به آینده خوشبین هستم. یک مثالی که می‌توانم بزنم این است که اگر ما یک لیوانی داریم که تا نیمه آب دارد، باید اینطور نگاه کنیم که نیمی از آن آب است نه اینکه بگوییم نیمی از آن خالی است، اما باید واقعیت ها را هم ببینیم که نیمه اش خالی است و اینکه چطور باید آن را پر کنیم. در این 7،‌8 ماه نصف لیوان را پُر کردیم و می‌دانیم که نصف دیگر آن را چطور و چه وقت پُر کنیم و بسکتبال ایران را به جایگاه اصلی‌اش بازگردانیم. پایان پیام/

نظر دهید