مشکل سامانه سماح با آغاز عملیات اربعین افزایش یافته است و بسیاری از متقاضیان زیارت اربعین هنوز موفق به ثبت‌نام در این سامانه نشده‌اند. البته اختلال سامانه برای افرادی که ثبت‌نام کردند نیز همچنان ادامه دارد.

زائران اربعین از مشکلات سامانه سماح می‌گویند

به گزارش خبرنگار حج و زیارت همایش ncss، ثبت‌نام در سامانه سماح در روزهای اخیر با مشکلاتی همراه است و بسیاری از متقاضیان زیارت اربعین هنوز موفق به ثبت‌نام در این سامانه نشده‌اند. وقتی دفاتر خدمات اینترنتی هم از اختلال در سماح خسته می‌شوند این سامانه از چهارم مرداد در دسترس قرار گرفته است که از همان روزهای ابتدایی، گزارش‌هایی از اختلال در سامانه سماح ارائه شد؛ تا جایی که حتی نه تنها در روزهای گذشته بلکه در روزهای اخیر هم بسیاری از دفاتر اینترنتی دیگر اقدام به ثبت‌نام زائران در سامانه سماح نمی‌کنند.

اختلال در سامانه سماح با وجود همه مشکلاتی که طی سه هفته اخیر وجود داشته است، حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر در این سامانه ثبت‌نام قطعی کرده‌اند. اما با آغاز عملیات اربعین از ۲۷ مرداد و تبلیغات ستاد اربعین برای سفر به عراق در روزهای ابتدایی ماه صفر، بسیاری از متقاضیان زیارت اربعین هنوز موفق به ورود به این سامانه و پرداخت حق بیمه نشده‌اند. سازمان حج و زیارت به عنوان متولی کمیته اعزام و ثبت‌نام اربعین تلاش کرد تا این سامانه بدون اختلال در دسترس عموم قرار گیرد، اما به نظر می‌رسد که تلاش آنها چندان نتیجه نداشته و مشکلات فنی همچنان زائران را برای ثبت‌نام در سامانه سماح نگران کرده است. مشکلات سامانه سماح و دردسر زائران برای دریافت ارز اربعین سلجوقی، یکی از زائران که از روزهای گذشته موفق به ثبت‌نام در سامانه سماح شده است، می‌گوید: با وجود ثبت‌نام در این سامانه هنوز موفق به دریافت ارز اربعین نشده‌ام. چرا که برای دریافت ارز اربعین باید برگه زائر را ارائه دهیم که دریافت این برگه هم با مراجعه به سامانه سماح امکان‌پذیر است.

پیام مخاطبان فارس درباره مشکل در سامانه سماح مشکلات سامانه سماح محدود به افرادی که تاکنون در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند، نمی‌شود. بلکه برای افرادی که موفق به ثبت‌نام نشده‌اند نیز معتقدند در ساعات مختلف با مراجعه به سامانه با اختلال سماح روبرو شده‌اند. ادامه اختلال در سماح پس از گذشت ۲۰ ساعت از وعده مسؤولان این امر در حالی است که مسؤولان سامانه سماح قرار بود ساعت ۱۷ روز گذشته اختلال را در سامانه سماح را برطرف کنند. اما هنوز با گذشت حدود ۲۰ ساعت این سامانه مشکل دارد و افراد امکان ثبت‌نام یا حتی دریافت کارت زائر را ندارند. برخی از مخاطبان همایش ncss هم با پیام‌هایی همچون «۷۰.۰۰۰ تومان حق بیمه در سامانه سماح پرداخت کردم نه رسید داده نه کد پیگیری، نه وارد پروفایل میشه.واقعا خسته شدیم»، «هر بار رفتیم سماح مشکل داشته»، «مشکل سامانه رو هر چی زودتر برطرف کنید واسه بار اول هست که می‌خوام برم پابوس حضرت ولی هر چی کد پستی رو وارد می‌کنم خطا میزنه یا ثبت نام تو این سامانه رو مختل نکنید یا حداقل اگه نمی‌تونید الزامی نباشه» و نسبت به بروز مشکل در سامانه سماح گلایه داشتند.

پیام مخاطبان فارس درباره مشکل در سامانه سماح برخی دیگر از زائران هم در پیام و طی تماس‌های مکرر نسبت به اطلاع‌رسانی نامناسب برای اختلال در سامانه سماح و زمان قطعی برای درست شادن این سامانه ابراز نارضایتی داشتند و می‌گویند: نه تهیه بلیت اربعین کم بود، حالا باید برای ثبت‌نام در سامانه سماح هم هر لحظه سایت را بررسی کنیم که البته هر بار با خطا در برقراری ارتباط و سایت در حال بروزرسانی است، مواجه می‌شویم. برخی از ثبت‌نام در سامانه سماح پشیمان شدند! بختیاری یکی از زائران اربعین هم می‌گوید: ما برای دریافت ارز به بانک مراجعه کردیم که نه تنها من بلکه بسیاری از زائران با مشکل ثبت‌نام و دریافت کارت زائر مواجه بودند و بانک هم اعطای ارز اربعین را منوط به داشتن برگه زائر در سامانه سماح کرده بود. برای همین بسیاری از زائران ساعت‌ها به دلیل اختلال در سامانه سماح منتظر بودند. هر ساله بیش از سه میلیون ایرانی به زیارت اربعین مشرف می‌شوند که ستاد مرکزی اربعین برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و داشتن بیمه برای زائران و همچنین برنامه‌ریزی مناسب متناسب با نیاز زائران، ثبت‌نام در سامانه سماح را الزامی عنوان کرده است. اما با توجه به مشکلات روزهای اخیر، برخی بدون ثبت‌نام در این سامانه عازم زیارت شدند و برخی هم از ثبت‌نام در سامانه سماح پشیمان! به گزارش فارس، زیارت اربعین بر اساس برنامه‌ریزی‌ها از اول ماه صفر هم‌زمان با ۲۷ مرداد آغاز شده و تا ۲۵ ماه صفر (۲۱۰ شهریور) ادامه دارد. پایام پیام/

نظر دهید