پلاسکو 6 سال پیش فروریخت. 16 آتش نشان جان خود را ازدست دادند. در این مدت قرار بود ایمن سازی صورت گیرد ولی مدیران گذشته موفق نبودند. چند ماهی است ایمن سازی در دستور کار مدیریت ششم قرار گرفته و 29 ساختمان بسیار پرخطر تا پایان سال ایمن سازی می شوند.

خطر 100 پلاسکو دیگر در تهران/ باز شدن کلاف سردرگم ساختمان های ناایمن

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، سال 95 پلاسکو فروریخت و16 آتش نشانان در این حادثه جان خود را ازدست دادند. بعد ازوقوع این حادثه مدیریت شهری تصمیم گرفت به ساختمان های ناایمن که هر کدام می توانند پلاسکویی دیگر در شهر باشند، توجه بیشتری کرده و مالکان آنها را ملزم به ایمن سازی کنند.  33 هزار ساختمان با ضریب ناایمنی متفاوت در شهر شناسایی شد/ 129 ساختمان در تهران پرخطر شناسایی شد بازدید از ساختمان های شهر تهران آغاز و بیش از 33 هزار ساختمان با ضریب ناایمنی متفاوت در شهر شناسایی شد اما 129 ساختمان در تهران بسیار پرخطر شناسایی شد که هر کدام آنها در صورت ریزش می توانند حوادث ناگواری را به همراه داشته باشند. بعد از حادثه پلاسکو، ساختمان متروپل هم فروریخت و این حادثه ناشی از غفلت در ساخت‌وساز و عدم رعایت ضوابط فنی در سال‌های 96 تا 98 بوده است، این ساختمان ابتدا برای 6 طبقه مجوز گرفته بود اما بعد در دو نوبت، سه طبقه و یک طبقه دیگر به آن اضافه شد و همچنان نیمه‌ساز و در حال ساخت‌و‌ساز بودند.

آتش‌سوزی در کلینک سینا اطهر با 19 کشته /آتش نشانی بارها به مالکان سینا اطهر اخطار داده بود حوادثی  مانند پلاسکو و  متروپل در کشور، کم نبوده‌اند؛  که تعدادی از شهروندان در این حوادث جان خود را از دست دادند.آتش‌سوزی در کلینک سینا اطهر با 19 کشته نیز بار دیگر بحث انتقاد از عدم نظارت بر ایمنی ساختمان‌ها شدت گرفت؛ کلینیک مذکور  در شمال شهر بود که گفته شد از   سال 94 تا 97 از سازمان آتش‌نشانی اخطار گرفته بود اما توجهی به این اخطارها نشده بود.

29 ساختمان بسیار پرخطر تا پایان سال ایمن سازی می شوند بر اساس  این گزارش، 129 ساختمان در تهران شرایط “بسیار پرخطر” دارند‌ که هرچه زودتر باید اقدامات اساسی  درباره آن‌ها انجام می شد که گفته می شود تا پایان سال 29 ساختمان از حالت ناایمن بودن خارج می شوند.همچنین  9 هزار و 600 ساختمان دیگر نیز نیازمند مداخله و اصلاح وضعیت ایمنی هستند البته از لحاظ درجه خطر مانند آن 129 ساختمان نیستند. برگزاری جلسه با مالکان ساختمان های پرخطر/قوه قضاییه ورود کرد   “خلأ قانونی” برای ایمن کردن ساختمان‌ها وجود دارد اما اخیراً با ورود دستگاه قضائی به این موضوع، امیدواری‌ها برای برخورد با این ساختمان‌ها بیشتر شده است. مدتی است جلساتی با مالکان ساختمان های ناایمن گذاشته می شود و البته شهرداری تهران هم قول داده تا جایی که امکان دارد همکاری لازم را انجام دهند.  ورود دادستانی تا حدودی مشکلات ساختمان های پرخطر را برطرف  می کند عدم‌تمکین بهره‌برداران یا مالکان برخی از ساختمان‌ها به دستورالعمل آتش‌نشانی، یکی از مشکلاتی است که آتش‌نشانی تهران در بحث برخورد با ساختمان‌های ناایمن همواره با آن دست و پنجه نرم می‌کند لذا ورود دادستانی به این موضوع  تا حدودی مشکل را برطرف کرد.

قدرت الله محمدی مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس می گوید: تا اخر اسفند تعداد ساختمان‌های بسیار پرخطر تهران به ۱۰۰ مورد می رسد و در این زمینه برنامه ریزی های لازم صورت گرفته است. وی همچنین به حادثه پلاسکوو شهید شدن 16 آتش نشان در این حادثه گفت: این افراد در لحظه‌ای که همه از آتش فرار کردند، به دل آتش رفته و جان تعداد زیادی از شهروندان را نجات دادند.  هفته آینده ۳۰ نفر از مالکان ساختمان‌های بسیار پرخطر احضار می‌شوند/بخشی از ساختمان های ناایمن مربوط به ارگان های دولتی است محمدی اضافه کرد در هفته آینده ۳۰ نفر از مالکان ساختمان‌های بسیار پرخطر احضار می‌شوند و اخطارهای لازم در زمینه ایمن سازی داده می‌شود. همچنین  مدت زمان ایمن سازی ساختمان ها به زمان و نوع همکاری دستگاه‌ها و ارگان‌ها و همچنین مالکان و مردم بستگی دارد است، حتما می‌دانید که بخشی از این ساختمان‌ها مربوط به بخش‌های دولتی است و پیگیری در حال انجام است. 

موافق اعلام لیست ساختمان های ناایمن هستم اما این کار دردی را دوا نمی کند وی  درباره اعلام اسامی ساختمان های پرخطر گفت: برای اعلام لیست نه تنها مخالف نیستیم بلکه کاملا موافق هستیم، اما توجه داشته باشید که اعلام لیست ساختمان‌های ناایمن دردی را دوا نمی‌کند و هدف این نیست. برای ما مهم ایمن سازی است. اگر به مرحله آخر برسیم و اقدامی از سوی مالکان در راستای ایمن‌سازی انجام نشود، به‌طور حتم لیست اسامی ساختمان‌های ناایمن با دستور قضایی منتشر و پلمب آنها انجام می‌شود. ساختمان های ناایمن به چند دسته تقسیم شد؟ بر اساس این گزارش، شناسایی ساختمان های ناایمن در تهران آغاز شده است و ساختمان ها به چهار دسته از نظر ناایمنی تقسیم شده اند. دسته اول آن ساختمان‌های بسیار پرخطر، دسته دوم ساختمان‌های پرخطر، دسته سوم ساختمان‌های میان‌خطر و دسته آخر ساختمان‌های کم خطر است. در صورت عدم همکاری مالکان ساختمان های ناایمن انشعابات ساختمان قطع می شود  با پیگیری‌های انجام شده و ورود دستگاه قضا به موضوع، تعداد ۱۰ ساختمان از ۱۲۹ ساختمان بسیار پرخطر ایمن سازی شدند که تا پایان سال تعداد دیگری ساختمان هم ایمن سازی می شود. ساختمان  های ناایمن کاهش  پیدا می‌کند، اما مردم باید توجه کنند که فرآیند ایمن‌سازی زمان‌بر است، به خصوص اینکه این موضوع سال‌ها رها شده بود. سازمان آتش نشانی شهرداری تهران اعلام کرده در صورتی که مالکان اقدام به نوسازی نکنند در مرحله اول  انشعاب‌ این ساختمان‌ها را قطع می کنند. علیرضا زاکانی شهردار تهران هم درباره ساختمان های ناایمن می گوید که   تیم‌های ارزیابی مشترک میان ۹ دستگاه پس از انجام بررسی‌های لازم، ناایمن بودن ساختمان‌ها را به مدیران آنها اعلام می‌کنند. مساله‌ای که امروز در مورد ساختمان‌های ناایمن وجود دارد، برای دوره‌های گذشته بوده اما کاری نکردند وی ادامه می دهد  در دوره  ششم  مدیریت شهری نسبت به این موضوع اهتمام ویژه‌ای داریم. مساله‌ای که امروز در مورد ساختمان‌های ناایمن وجود دارد، برای دوره‌های گذشته نیز بوده اما کاری نکردند و با فرار رو به جلو و داد و بیداد اعلام می‌کنند که مسئولیت نداشتند در حالی که مسئولیت داشته‌اند اما دقت نکرده‌اند لذا ما با میراثی مواجه هستیم که از گذشته به جا مانده است.

به اعتقاد شهردار تهران، جان مردم و ایمنی شهر برای ما از اهمیت بسزایی برخوردار است لذا از سال قبل جلسات و اقدامات کارشناسی را آغاز کردیم و مقرر شد در هشت سرفصل مهم در مدت یک ماه تعیین تکلیفی برای راهکارهای این موضوع انجام شود.  وی اضافه کرد: این قطار به راه افتاده و بنا داریم ساختمان‌های نا ایمن تهران را تعیین و تکلیف کنیم. در حال حاضر بخش زیادی از معضلات چند ده ساله را تعیین تکلیف کردیم و برخی دیگر نیز در دستور کار قرار گرفته است.  حق شهروندان است که بدانند چه ساختمان های در شهر ناایمن است موضوع ایمن سازی ساختمان های ناایمن در دستور کار مدیریت شهری است و  مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران می گوید که  این حق شهروندان است که بدانند چه ساختمان های در شهر ناایمن است البته که باید سازمان های مربوطه در این زمینه ورود کنند و مدیریت شهری هم بر ایمن سازی تاکید دارد.  البته گفته می شود فعلا ضریب ایمنی ساختمان ها فقط از نظر حریق بررسی می شود و از نظر سازه باید سازمان مهندسی نظر دهد. البته شهرداری تهران اقدامات لازم را شروع کرده و با کمک دستگاه قضا جلساتی با مالکان برگزار شده است و اگر مالکان نوسازی نکنند قطعا با آنها برخورد می شود.  بر اساس قانون سازمان آتش نشانی فقط می توانند به ساختمان های ناایمن اخطار دهند و خلاهای قانونی در این زمینه وجود دارد که باید برطرف شود. آتش نشانی تهران برای ورود به ایمن سازی ساختمان‌ها نیاز به اختیارات قانونی دارد. در برخی کشورها آتش نشانان در جایگاه ضابط قضایی هستند و اگر پاساژ یا ساختمانی ناایمن بود و نسبت به ایمن سازی اقدام نکرد آن را پلمب می‌کنند و تا زمانی که ایمنی را رعایت نکند فک پلمب نمی‌شود اما در آتش نشانان ما فقط می توانند اخطار دهند. موضوع ساختمان های ناایمن در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته است.  برخی نهادها هم ورود کرده و قرار است تا پایان سال تعدادی از ساختمان ایمن سازی شوند و اگر الباقی مالکان ورود نکنند حتما برخورد قانونی با آنها صورت می گیرد. پایان پیام/

نظر دهید