اولین باران پاییزی با خسارت زدن به محصول زرشک کام زرشک‌کاران خراسان‌جنوبی را تلخ کرد.

خسارت اولین باران پاییزی به زرشک‌کاران پایتخت زرشک ایران

همایش ncss– خراسان‌جنوبی؛ همین دیروز بود که همایش ncss گزارشی با عنوان «بزرگترین شهرک بارگاهی زرشک خراسان‌جنوبی به فصل برداشت نرسید» را منتشر کرد و  امروز شاهد آن هستیم که  اولین باران پاییزی شب گذشته به محصول زرشک کاران پایتخت زرشک ایران خسارت وارد کرد و اشک آن‌ها در آورد. یکی از معضلات زرشک کاران در خراسان جنوبی نبود مکان مناسب برای خشک کردن این یگانه محصولی جهانی و مزیت دار این استان است و زرشک کاران منطقه زیرکوه نیز به واسطه این که مکان مناسبی برای خشک کردن محصولشان ندارند مجبورند زرشک خود را در خرمن ها و مکان‌های سرباز خشک کنند و چون اغلب بارندگی های در فصل پاییز همزمان است با فصل برداشت و خشک کردن زرشک ها به همین سبب اغلب سال ها زرشک کاران متحمل خسارت می شوند. لازم به یاد آوری ست که درختان زرشک یک سال درمیان محصول دارد و همه امید زرشک کاران در بحران مستمر خشکسالی ها به همین تک محصول متناسب با اقلیم خراسان جنوبی ست. خواسته همه زرشک کاران افین زیرکوه نیز عمل کردن مسوولان به قولشان است چرا که یک سال از کلنگ زنی بزرگترین شهرک بارگاهی زرشک خراسان جنوبی می گذرد اما به دلیل پرداخت نشدن تسهیلات هیچ ساخت و ساز در این شهرک انجام نشده است. در گزارشی که روز گذشته همایش ncss منتشر کرد به این موضوع اشاره شد که یکی از معضلات زرشک کاران خراسان جنوبی به ویژه پایتخت زرشک ایران این است که اغلب آنها مکانی مناسب برای خشک کردن محصولشان ندارند و مجبورند محصولشان را به قیمت ارزان به دلالان سر درخت بفروشند تا هم با مشقت بسیار آن را خشک کرده و به سردخانه ها منتقل کنند چرا که فساد پذیر این محصول زیاد است. دیگر این که اگر زیاد هم محصول در بارگاه های زرشک بماند امکان دارد در فصل گرما دچار آفت شود.

زرشکاران در انتظار تسهیلات هرچند در شهرک جدید افین نقطه‌ای با ۳۰۰ قطعه زمین ۲۰۰ تا ۳۰۰ متری به زرشک‌کاران واگذار شده و قطعه‌بندی و تسطیح زمین هم انجام شده است اما چون هزینه‌ای برای ساخت ندارند منتظر پرداخت تسهیلات برای احداث هستند تا دیگر دغدغه خشک کردن و مخاطرات بعد از آن را با احداث این سازه‌ها نداشته باشند. خواسته رئیس شورای افین نیز به نمایندگی از زرشک کاران روستا این بود که جهاد کشاورزی در این زمینه دست کشاورزان را با پرداخت به موقع تسهیلات بگیرد. کلنگ زنی شهرک بارگاهی همزمان با جشنواره زرشک ۱۹ مهر ماه سال گذشته کلنگ اولین و بزرگترین شهرک بارگاهی زرشک افین  همزمان با افتتاحیه جشنواره ملی در زمینی به وسعت ۱۲ هکتار با تقسیم بندی ۲۲۵ قطعه برای واگذاری به ۱۴۰ نفر کلنگ زنی شد. در آن تاریخ  مهدی جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی به رسانه‌ها اعلام کرد: این اراضی به صورت رایگان و با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و در راستای حمایت از زرشک کاران، به متقاضیان احداث بارگاه واگذار می شود  به گونه ای که تا زمان ساخت کامل به شکل قرارداد اجاره تحویل شده وپس از آن واگذاری قطعی خواهد بود. کاظم امیری، مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه هم ۲۴ مرداد امسال به رسانه ها گفت: ۱۲ هکتار از اراضی ملی در روستای افین برای ایجاد بارگاه زرشک به صورت رایگان به کشاورزان اعطا شده است.  وی افزود: در مجتمع بارگاهی زرشک افین ۲۲۵ قطعه وجود دارد که ۱۵۷ پرونده درخواست واگذاری از سوی متقاضیان تکمیل و ۱۱۰ پرونده قرار داد اجاره واحد‌ها به متقاضیان منعقد شده است. وی گفت: متقاضیان برای احداث بارگاه زرشک در سامانه سیتا نسبت به بارگذاری مدارک خود اقدام کنند تا پس از بررسی کارگروه‌ها برای دریافت تسهیلات معرفی شوند.  مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه افزود: سازمان جهاد کشاورزی هم اکنون پیگیر تامین و افزایش تسهیلات به بخش کشاروزی استان برای پرداخت به متقاضیان و بهره برداران بخش کشاروزی است.  امیری ادامه داد: از محل اعتبارات بنیاد برکت ۳۰ پرونده تشکیل شده است که در حال پیگیری برای تامین اعتبار هستیم.  وی افزود: پیگیری راه اندازی بارگاه‌های زرشک تا قبل از فصل برداشت برای کشاورزان ادامه دارد.  مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه با اشاره به اینکه مجتمع بارگاه بهداشتی زرشک افین در صورت احداث دومین مجتمع بارگاهی زرشک استان محسوب می‌شود افزود: این مجتمع در بزرگترین باغ زرشک غرب آسیا قرار دارد. 

  عملیاتی نشدن شهرک بارگاهی زرشک مهدی جعفری،رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به تازگی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از بیرجند اظهارداشت:  شهرک بارگاهی زرشک بزرگترین باغ زرشکی خاورمیانه در افین است که همه قطعات آن به متقاضیان واگذار شده اما به دلیل پرداخت نشدن تسهیلات ساخت، هنوز هیچ عملیات ساختی در این قطعات صورت نگرفته است. وی افزود: میزان اعتبار تسهیلات ما در تبصره ۱۸ امسال بسیار کم است و در همین خصوص استانداری اعلام آمادگی کرد تا از محل تبصره ۱۶ این اعتبار را تامین کند و همچنین در جلساتی که با بنیاد برکت در تهران داشتیم قول دادند که ۵۰۰ فقره وام ۱۵۰ میلیون تومانی به زرشک کاران برای ساخت بارگاه زرشکی در افین و زهان پرداخت کنند. رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: همه پرونده‌ها تشکیل شده، ولی هنوز هیچ کدام منجر به پرداخت نشده است که از بنیاد و ستاد اجرایی می‌خواهیم امر پرداخت تسهیلات را تسهیل و تسریع کند. در خراسان جنوبی ۶۵۰ بارگاه سنتی و غیر سنتی زرشک وجود دارد که ۸۵ بارگاه زرشک غیر سنتی است.   ۳۸ هزار خانوار بهره بردار زرشک، محصول خود را از اواسط مهر تا اوایل آذرماه برداشت می‌کنند. پایان پیام/

نظر دهید