رسانه‌های یونان از ماموریت دو فروند جنگنده «اف-16» ترکیه بر فراز جزایر یونان در دریای اژه و رهگیری آنها توسط ردارها و جت‌های یونان خبر دادند.

جت‌های «اف-16» ترکیه در تله راداری یونان افتادند

به گزارش گروه بین‌الملل همایش ncss، رسانه‌های یونانی از تجاوز جنگنده‌های ترکیه به حریم هوایی یونان  در دریای اژه در بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی خبر دادند.

روزنامه «کاثیمرینی» به نقل از وزارت دفاع یونان گزارش کرد که 2 فروند جنگنده «اف-۱۶» ترکیه پس از تجاوز به حریم هوایی یونان بر فراز سه جزیره این کشور از جمله «خیوس» و «انویوسس» پرواز کردند.

بر اساس این گزارش، این جنگنده‌ها در مدت این ماموریت در ارتفاع ۲۵ تا ۲۸ هزار پایی پرواز کردند و به دنبال شناسایی و رهگیری توسط سامانه‌های راداری و جنگنده‌های یونان که بر اساس قوانین بین‌المللی صورت گرفت، منطقه را ترک کردند.

ترکیه و یونان در زمینه اکتشافات انرژی، نظامی شدن برخی جزایر در دریای اژه و پناهجویان اختلاف دارند. ترکیه و یونان همچنین تقویت نظامی همدیگر را به شدت زیر نظر دارند. دولت ترکیه، یونان را به استقرار تسلیحات در جزایر دریای اژه ، متهم کرده است.  نشریه «فوربز» اخیرا به نقل از  ژنرال «عابدین اونال» فرمانده بازنشسته نیروی هوایی ترکیه نوشت که اگر پروژه ترکیه در  نوسازی جنگنده‌های «اف-۱۶» شکست بخورد و یونان پروژه‌های خود را محقق کند، طرف یونانی از نظر هواپیماهای جنگی در سال ۲۰۲۵ دست بالاتر را خواهد داشت. بنابراین، برنامه ترکیه برای خرید ۴۰ فروند هواپیمای اف-۱۶ بلاک و نوسازی ۸۰ فروند از ناوگان جنگنده اف-۱۶ حیاتی است(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/

نظر دهید