مردم حسینی اردبیل در روز عاشورا با حضور پر شور خود در دستجات و مراسمات عزاداری عشق و ارادت خالص و دلدادگی خود را به سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین به نمایش گذاشتند.

تبلورشور و شعورحسینی در عاشورای اردبیل

به گزارش همایش ncss از اردبیل، مردم استان اردبیل که در روز تاسوعای حسینی با حضور حماسی و پرشور خود در مراسمات عزاداری اوج ارادت و دلدادگی خود را به شهیدان کربلا نشان داده بودند از صبح عاشورا نیز در زیر بیرق حسینی و یک‌دل و یک‌صدا در سوگ سرور و سالار شهیدان، اباعبدالله‌الحسین(ع) و شهدای کربلا بر سر و سینه زده و عزاداری کردند. اردبیل، دارالارشاد و پایتخت حسینیت که به عزاداری‌ها و دلدادگی مردمش به سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین شهره هست در روز عاشورا حال و هوایی دیگر دارد، امروز دستجات عزاداری یکی پس از دیگری در خیابان‌ها به عزاداری پرداخته و عاشورایی دیگر ساخته‌اند.

  تعزیه‌خوانی در روز عاشورا آیین شبیه‌خوانی در روز عاشورا به رسم دیرین و چندین صد ساله در مناطق شهری و روستایی استان اردبیل توسط محبان و عاشقان اباعبدالله الحسین در جای جای استان اردبیل برگزار می‌شود. این آیین که سابقه دیرینه در اردبیل دارد با شور و حال خاص همراه با تعزیه و نوحه‌های غمناک برگزار می‌شود تا محبان حسینی با مشاهده صحنه‌هایی که حکایت از مبارزه حق و باطل و جنگ تن به تن یاران امام حسین (ع) در جبهه حق با لشکریان یزید داشتند به خوبی نمود پیدا کند. در شام غریبان امام حسین(ع) نیز تعزیه‌خوانی حال و هوای متفاوتی دارد و به طوری‌که این‌بار در برخی از مساجد استان اردبیل مراسم غم‌انگیز تعزیه شام غریبان امام حسین(ع) در غربت حضرت زینب(س) و حضرت رقیه و دیگر اسرای کربلا به نمایش گذاشته می‌شود.

  از نذر خون تا برپایی ایستگاه‌های صلواتی استان اردبیل در عاشورای حسینی تبدیل به حسینیه‌ای بزرگ می‌شود و مردم یک‌صدا و همدل و از ته دل نوای لبیک یا حسین را بر زبان می‌آوردند و در غم شهادت امام حسین(ع) و یاران ایشان می‌گریند و عزاداری می‌کنند. در این بین مردمی که در صف‌های طولانی در ایستگاه‌های ثابت و سیار انتقال خون در نقاط مختلف اردبیل در این روز به نذر و اهدای خون می‌پردازند تا با این عمل جان فردی را نجات دهند و با ایثار و گذشت خود جلوه‌ای دیگر به مراسمات روز عاشورا بخشیده‌اند. ایستگاه‌های صلواتی نیز در مسیر دستجات عزاداری برپا شده و اقدام به توزیع چای و غذای نذری در بین مردم و عزاداران حسینی می‌کنند.

  نماز جمعه عاشورایی به یاد آخرین نماز اباعبدالله الحسین مصلای اردبیل نیز امروز میزبان نمازی متفاوت و از جنس عاشورا بود. نماز جمعه‌ای که به دلیل تقارن با عاشورا به یک نماز جمعه عاشورایی خاطره‌انگیز برای عزاداران حسینی بدل شد. عاشقان امام حسین(ع) با حضور پرشور خود در مصلای اردبیل و سایر شهرستان‌ها ضمن عزاداری در سوگ سرور شهیدان، نماز ظهر عاشورا را به یاد آخرین نماز اباعبدالله الحسین برپا داشتند.

  تجمع عاشورایی در میدان عالی‌قاپوی اردبیل تجمع عاشورایی حسینیان اردبیل در میدان عالی‌قاپوی این شهر همانند تاسوعای حسینی طبق روال سال‌های گذشته انجام می‌گیرد و از عصر امروز شاهد برگزاری این مراسم با حضور پرشور مردمان ولایتمدار اردبیل از هر سن و سالی پیر و جوان و زن و مرد هستیم. مردم پایتخت حسینیت با شعار لبیک یا حسین باری دیگر نشان دادند که پیرو راه سرور و سالار شهیدان بوده و تا پای جان در راه حق و اسلام ثابت قدم هستند.  

نظر دهید