مدیرکل امور بانوان استانداری فارس با اشاره به مشکلات فرهنگی و اقتصادی بازار مد و لباس گفت: باید نظارت های دقیق تر و عمیق تری صورت بگیرد تا فرهنگ ما در این حوزه احیا شود.

بازار مد و پوشاک در گیرودار نبود نظارت/ وقتی به جای الگوی ایرانی اسلامی فرهنگ غرب در مد ها به کار می رود

به گزارش همایش ncss از شیراز، بازار مد و لباس کشور می‌بایست در راستای فرهنگ غنی ایرانی _ اسلا.می و همسو با هویت ملی و دینی ما باشد و این امر مستلزم نظارت های بیشتر، پایبندی به مصوبات سازمان های ذی ربط و سیاست گذاری های اصولی و صحیح است.

مدیر کل امور بانوان استانداری فارس در گفتگو با خبرنگار فارس در این باره اظهار داشت: پوشاک از جمله نیاز های هر فرد است که نحوه آن چگونگی فرهنگ افراد را نیز مشخص می‌کند، چرا که افراد بر اساس هویت فرهنگی خود دست به رفتار می زنند و حتی نحوه انتخاب پوشاک خود را نیز بر همین اساس انجام می دهند.

زهرا یقطین گفت: متأسفانه این حقیقت وجود دارد که در کشور ما نظارت های شبکه ای و مویرگی در این حوزه وجود ندارد و علیرغم مصوبات و دستورات شورای عالی انقلاب فرهنگی، بازار مد و پوشاک به جای آنکه جلوه گر هویت غنی ایرانی _ اسلامی باشد بیشتر به سمت هویت غرب در حرکت است. 

وی گفت: این بازار غالبا به صورت انحصاری در دست گروهی از افراد و با طیف گسترده ای افکار و عقاید متفاوت و گاه متعارض است و در نتیجه این بی سر و سامانی الگوی فرهنگی ما در این بازار آنچنان مشاهده نمی‌شود.

لزوم حمایت از کارآفرینان عرصه پوشاک

وی افزود: خوشبختانه همواره هم میهنان دغدغه مندی هم بوده اند که با دل مشغولی فرهنگی در این راستا گام برداشته و در جهت ترویج مد و پوشاک ایرانی _ اسلامی تلاش کرده اند، اما از آنجایی که این گروه ها به صورت خصوصی فعالیت می کند قاعدتا هزینه های به مراتب بیشتر خواهند داشت، و علی رغم مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور حمایت دولت و دستگاه های ذی ربط از این کارآفرینان عده ای همچنان مستقل و بدون هیچ حمایتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند‌.

وی با اشاره به نقش سازنده مردم در سامان دادن بازار مد گفت: مردمی بودن سازنده ها و طراحان مد باعث شده آنها غالبا با رعایت فرهنگ ایرانی_اسلامی نیاز های افراد مختلف را در این حوزه شناسایی کنند و آنها را برطرف کنند، این از برکات کار مردمی و هم زیستی مشترک مردم است که از نیازهای روزه مره آگاهی دارند و سعی در برطرف کردن آنها دارند.

عدم رعایت فرهنگ ملی و دینی در بازار مد و پوشاک خرید را دشوار کرده است

یقطین گفت: گلایه برخی از هم استانی ها به ویژه شهروندان شیراز من باب اینکه خانم ها برای پیدا کردن لباس های مناسب باید ساعات زیادی را صرف کنند، نشان از پراکندگی مراکز خرید محصولات با برند های مشخص و عدم رعایت فرهنگ ملی و دینی ما در بازار مد و پوشاک دارد‌.

وی افزود: متأسفانه نه تنها در کلان شهر شیراز بلکه در کلانشهرهایی چون تهران، اصفهان، مشهد این دغدغه وجود دارد که این بدان معنا نیست که صرفا شهرهای پرجمعیت و کلانشهر ها درگیر این موضوع هستند اما بیشتر این چالش مخصوص آنها است، با این حال می بینیم که در شهرهای کوچک هم ،گاه افراد برای یافتن لباس مناسب دچار مشکل می‌شوند و باید ساعات زیادی را صرف یافتن آن کنند.

برگزاری رویداد پوشاک ایرانی اسلامی گامی برای رفع نابسامانی ها

یقطین گفت: اقدام موثر کارگروه مد و لباس شورای فرهنگ عمومی کشور در راستای برگزاری رویداد پوشاک ایرانی اسلامی تا حد زیادی می‌تواند نا بسامانی های این بازار را رفع کند و این تا حدودی ما و مردم را امیدوار می کند.

وی ادامه داد: در هفته پیش رو رویداد پوشاک ایرانی اسلامی با محوریت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در هتل همای شیراز برگزار خواهد شد، که گروه های مختلف کارآفرینان و متخصصان این حوزه با حضور در این رویداد ضمن ارایه آثار و محصولاتشان زمینه معرفی برند ها و تجارب خود را در این حوزه فراهم می‌کنند.

یقطین گفت: با توجه به نزدیک شدن به ایام سال نو و غوغای بازار این رویداد می‌تواند به مردم در انتخاب پوشاک مناسب کمک کند، ضمن اینکه در نظر گرفته شده تا قیمت های این رویداد در سطوح مختلف تقسیم بندی شوند تا همه افراد با هر توان مالی بتوانند با شرکت در این رویداد ضمن آشنایی با پوشاک مناسب و همسو با فرهنگ ایرانی _ اسلامی از  پوشاک ارائه شده در این رویداد بزرگ خرید کنند.

مدیر کل امور بانوان استانداری فارس در پایان گفت: امید است با همکاری همه دستگاه ها و همچنین مردم، بازار مد و پوشاک، را سامان ببخشیم و زمینه توسعه و پیشرفت آن را فراهم سازیم و همچنین کارآفرینی در این حوزه را افزایش دهیم.

گزارش: ترابی

پایان پیام/د

نظر دهید