شهرداری تهران با اهتمام به مولدسازی و کسب درآمدهای جدید توانست محور توسعه بودجه را افزایش دهد و همچنین مشارکت و فعالیت بخش خصوصی می تواند بخشی از گره های کوری که در سال های گذشته در شهر ایجاد شده را باز کند. سال گذشته بیش از 140 درصد درآمدها شهرداری محقق شد. درآمدهای حاصله باعث می شود که پروژه ها اجرا و آبادنی به شهر بازمی گردد.

این درآمدها چطور محقق شد؟/توسعه و آبادانی در راه پایتخت

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، سال گذشته بیش از 140 درصد درآمد شهرداری تهران محقق شد و مدیران شهری تاکید دارند که این درآمدها صرف توسعه شهر خواهد شد.  مدیریت اصلاح طلبان چگونه چهار سال چرخهای شهر را پنچر کرد؟ مدیریت شهری در یک سال گذشته افتتاح  چندین کیلومتر مترو، افتتاح چندین ایستگاه، ورود اتوبوس، جمع آوری معتادین متجاهر و … داشته است. این در حالی است که در چهار سال مدیریت اصلاح طلبان، شهر خوابیده و هر بار هم مدیران بهانه می آوردند که علت عدم توقف در پروژه ها نبود پول و انباشت بدهی ها است اما در این دوره مدیریت با توجه به مشکل بدهی ها و دیون دولت به شهرداری ها باز هم اقدامات خوبی صورت گرفت.

تمرکز شهرداری بر روی درآمدهای پایدار، قوانین اجرا نشده،دریافت عوارض و … بود بر اساس این گزارش، یکی دیگر از اقدامات شهرداری تهران در سال گذشته تحقق بیش از 140 درصد از درآمدها بود . کاری که برخی تصور نمی کردند شهرداری بتواند این اقدام را انجام و حتی در یکی از جلسات بررسی بودجه هم مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران گفت که «ما منتظریم زاکانی شهردار تهران گشایش‌هایی که فکر می کنند را عملیاتی کنند و اگر درآمدها افزایش یافت، اصلاحیه بودجه بیاورند؛ هرچند ما در لایحه جای پرش می‌گذاریم». اما در نهایت درآمدها به خوبی محقق شد و  این بدان معنی است که می توان پروژه‌هایی که خوابیده است را اجرا کرد. علت این موفقیت این بود که شهرداری  بر روی درآمدهای پایدار تمرکز و قوانین معطل مانده پیگیری شد و همچنین سهم درآمدی شهرداری از سایر نهادها محقق شد. ضمن اینکه شهرداری تشویق خوبی بر روی عوارض درنظر گرفت و همین بخشودگی جرایم باعث شد بخش زیادی از شهروندان عوارض خود را پرداخت کنند.

هر وقت دستاورد بزرگی داریم، عده ای حاشیه سازی می کنند آنچه به نظر می‌رسد برخی در مقابل اقدامات خوب به دنبال ایجاد حواشی هستند تا فعالیت‌ها در کشور دیده نشود؛ پرویز سروری عضو شورای شهر تهران در این خصوص به خبرنگار فارس می‌گوید: ما هر وقت دستاورد بزرگی داریم، عده ای حاشیه سازی می کنند. اینها نمی خواهند با فساد مبارزه کنند بلکه می خواهند شورا و  شهرداری را در حاشیه قرار دهند تا مردم عملکرد مدیریت شهری را نبینند و باعث ایجاد ناامیدی در شهر شوند. ما باید کارهای امیدبخشی انجام دهیم. بودجه امسال شهرداری تهران واقعی است؟ بودجه امسال شهرداری تهران هم رشد خوبی یافت برخی می گفتند که که بودجه محقق نمی شود و  واقعی نیست اما احمد صادقی تأکید دارد که «بودجه واقعی است و عملکرد 9 ماهه شهرداری و پیش بینی 12 ماهه رسیدن بودجه 1401 به بالای 60 هزار میلیارد منطقی است. بودجه کاملا قابل فهم و شفاف است. این در حالی است که در گذشته نمی دانستیم کدام ردیف ها برای حقوق و دستمزد و هزینه صرف می شود». مولدسازی و جلب درآمدهای جدید توانست محور توسعه بودجه را افزایش دهد شهرداری تهران با اهتمام به مولدسازی و جلب درآمدهای جدید توانست محور توسعه بودجه را افزایش دهد و همچنین مشارکت و فعالیت بخش خصوصی می تواند بخشی از گره های کوری که در سال های گذشته در شهر ایجاد شده را باز کند. سال گذشته درآمدها شهرداری محقق شد. درآمدهای حاصله باعث می شود که پروژه ها اجرا و آبادنی به شهر بازگردد. یکی از دلایلی که پروژه ها معطل ماند، نبود پول بود. شورای شهر هم در سال جاری بودجه هایی را برای شهرداری درنظر گرفته و قرار است که عملکرد سال جاری بر مبنای بودجه باشد و برشی از برنامه چهارم شود.

با توجه به اینکه درآمد شهرداری در سال گذشته کاملا محقق شده، پیش بینی می شود امسال هم همین اتفاق رخ دهد و تحقق بودجه دور از ذهن نیست چرا که مبنا عملکرد است و بخشی از بودجه های نقد و غیرنقد محقق شده و به نظر می رسد در سال جاری اتفاقات خوبی در شهر رخ می دهد به خصوص اینکه بودجه قابل توجهی در بحث حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده است. بودجه در ادوار گذشته چطور بود؟ در ادوار گذشته بودجه ها بین 105 تا 110 درصد محقق شده و در برخی موارد که هم این امر رخ نمی داد. به گفته مدیران شهری در سال گذشته بیش از 140 درصد بودجه محقق شده البته باید گزارش اسفند ماه هم ارائه شود و باید دید که بودجه ها در سرفصل ها تعیین شده اجرا شده یا خیر  و همچنین تمامی اقدامات در تفریغ بودجه مشخص می شود اما تحقق بودجه با این اعداد که اعلام شده، کار بزرگی است. پایان پیام/

نظر دهید